Burek z blitvo
Burek z blitvo je obrok, ki vam pride prav kadarkoli v dnevu – lahko ga pojeste za zajtrk, kosilo, malico ali pa večerjo. Poleg blitve nadev popestrita tudi pražena čebula in veganski drobljenec. Uporabite lahko sojinega, sejtanovega, ali pa kakšno druo vrsto veganskega mletega “mesa”. Ta recept je pripravljen popolnoma brez dodanega olja. Če se le-temu ne izogibate, je med nasveti opisano tudi, kaj lahko spremenite. Pa dober tek!
Moj najljubši drobljenec: sejtanov drobljenec “Božo”
Vegansko vlečeno testo je na voljo v trgovinah Spar, Mercator, Hofer in Lidl.
Te zanimajo podobni recepti? Preveri SLANE PESTO ROLICE
- Količina
- Opis
- Fotografija
- Sestavine
- Navodila
- Nasveti
- Hranilna vrednost
- Količina: 3 kosi
VEGANSKO | BREZ OLJA
Sestavine
- 1 velika čebula
- sol & poper po okusu
- 3/4 skodelice drobljenca (sojinega ali sejtanovega)
- velik šop blitve
- 3 listi vlečenega testa
- začimbe za posip, (čebula v prahu, italijanska zelišča, sol)
- 3 JŽ sojinega jogurta
- voda za premaz testa, (po želji lahko uporabite olje)
Navodila
Postopek
- 1)
Blitvo operemo in odstranimo stebla. Čebulo olupimo in nasekljamo na poljubno velike kose. Preverimo embalažo vlečenega testa in pečico segrejemo na navedeno temperaturo.
- 2)
V ponvi na srednji temperaturi popražimo čebulo z nekaj soli in popra (po želji lahko z oljem ali brez).
- 3)
Ko čebula rahlo porjavi, ji dodamo drobljenec in mešanico pražimo 3-5 minut.
- 4)
V ponev dodamo liste blitve in pokrijemo. Pustimo nekaj minut, da se blitva rahlo skuha na pari. Nato odkrijemo, premešamo in pražimo le toliko, da se blitva skrči. Mešanico odstavimo iz ognja.
- 5)
Pult zaščitimo s čisto kuhinjsko brisačo. Na njej razgrnemo prvi listič vlečenega testa. Čopič namočimo v kozarec z vodo in premažemo celotno testo.
- 6)
Na eno izmed daljših stranic dodamo 1/3 pripravljenega nadeva. Najbolje, da ga položimo v dveh linijah: eno linijo iz blitve in tik ob njej drugo linijo iz drobljenca in čebule.
- 7)
Zvijati začnemo za strani, kjer je nadev. Listič tesno zvijemo v dolgo kačo, ki jo ponovno premažemo z vodo (ali oljem) in zvijemo v rolico – burek.
- 8)
Burek ponovno premažemo z vodo (ali oljem) in po njem potresemo izbrane začimbe in zelišča za posip. Jaz sem izbrala čebulo v prahu, mešanico italijanskih zelišč in sol. Burek postavimo na pekač obložen s peki papirjem.
- 9)
Postopek ponovimo še z preostalima lističema testa in preostankom nadeva. * če imate radi bolj nadevane bureke priporočam dvojno količino nadeva.
- 10)
Pekač postavimo v pečico in pečemo 2 tretjini časa, kot je naveden na embalaži testa.
- 11)
Pekač vzamemo iz pečice in vsak burek premažemo z 1 JŽ sojinega jourta. Dobro premažemo tudi robove in konec zvitka. Pekač vrnemo v pečico še za preostali čas peke.
- 12)
Burek postrežemo še topel, ali pa ga ohladimo in shranimo v vrečki največ 2 do 3 dni.
Nasveti
→ Če imate radi bolj naložene bureke, priporočam da podvojite količino sestavin za nadev.
→ Zapisana verzija recepta je brez olja. Če se ne izogibate olju, lahko vodo v vseh korakih (ali pa samo 7. in 8. ) nadomestite z oljem po želji.
→ Če želite bureke posipati s semeni, to naredite po tem, ko jih premažete z jogurtom, da se izognete packanju in da se semena ne zažgejo.
→ Kljub temu, da so na embalaži testa zapisane temperature in čas peke, vam toplo priporočam, da z enim očesom ves čas spremljate kaj se dogaja v pečici. Izkušnje so me naučile, da marsikatera embalaža navaja napačne temperature in predolg (ali prekratek) čas peke. Spremljajte obarvanost burekov in če še vedno niste prepričani, enega prerežite in preverite zapečenost na sredini.