Zelene testenine s špinačo in šparglji
Zelene testenine s špinačo – ali je še kdo tak, da bi lahko vsak dan jedel “pašto”? Še posebej, če smo z njimi ustvarjalni in vsak dan pripravimo drugačno okusno omako. V današnjem receptu vam predstavim enostavno omako iz špinače, semen in špargljev. Za višjo vsebnost beljakovin izberite lečine, čičerikine ali grahove testenine, ki ne vsebujejo glutena.
- Količina
- Opis
- Fotografija
- Sestavine
- Navodila
- Nasveti
- Hranilna vrednost
- Količina: 1 porcija
VEGANSKO | BREZ OLJA | BREZ GLUTENA*
*preverite embalažo na testeninah
Sestavine
Za omako
- 2 kosa špargljev
- 1 kos čebule
- 0,5 L zelenjavne jušne osnove
- 1 zvrhana JŽ konopljinih semen, (oluščenih)
- 2 zvrhani JŽ sončničnih semen
- 1/3 čž mlete kumine
- 1/2 čž česna v prahu
- 1 ravna JŽ tapiokine moke
- 2 pesti sveže špinače
- 2 lista sveže bazilike
Testenine
- 1 porcija lečinih svederčkov, (brez glutena)
- 1 ščep soli
- voda, za kuhanje
Navodila
Postopek
- 1)
Čebulo očistimo in narežemo na manjše kose. Šparglje operemo in odstranimo oleseneli del.
- 2)
Dodamo ju v lonec z zelenjavno jušno osnovo in kuhamo 15 minut na srednji temperaturi.
- 3)
V posebnem loncu skuhamo proteinske testenine – upoštevamo navodila na embalaži.
- 4)
Po 15 minutah šparglje odstranimo z juhe in postavimo na stran. Čebulo in preostalo jušno osnovo zlijemo v blender.
- 5)
V blender dodamo vse ostale sestavine za omako (brez špargljev) in zblendamo do gladkega.
- 6)
Ko so svedrčki kuhani, šparglje, ki smo jih postavili na stran, narežemo na manjše kolobarje. K odcejenim testeninam nato vmešamo tako šparglje kot špinačno omako. Po želji še malo pokuhamo.
Nasveti
→ Če imate radi česen, namesto mletega česna dodajte 1 ali 2 stroka svežega
→ K testeninam se odlično podajo kvasni kosmiči – potresite jih po vrhu ali jih vmešajte v omako. Kvasnih kosmičev ne kuhajte, ampak jih dodajte jih na koncu – tako bodo ohranili vse svoje hranilne snovi.
Testenine ali po domače “pašta” – sodi med praktična živila, katerih vsaj en paket imamo vsi vedno na zalogi. Zaradi enostavne priprave in raznolike uporabnosti se tudi pri nas zelo pogosto znajdejo na jedilniku, možnosti za kombiniranje z omakami so namreč skoraj neskončne.
Med kuhanjem ne dodajajte olja
Če želite, da se omaka oprime testenin in doseže največ okusa, med kuhanjem nikar ne dodajajte olja. Omaka se najbolj oprime testenin, ko so hrapave – če dodate olje, se bo po površini ustvarila tanka mastna plast, ki bo povzročila drsenje omake s testenin.
Različne oblike – različne omake
Pa ste vedeli, da se različne oblike testenin podajo k različnim vrstam omake? Italijani so pri tem precej strogi in glede na to, da je Italija domovina “pašte”, jim pri nasvetih 100% zaupam. Danes vam bom zato na hitro predstavila glavne predstavnike testenin in h katerim omakam se najbolj podajo.
Dolge, tanke testenine
K dolgim in tankim testeninam, kot so spaghetti, se najbolj podajo mastne omake, na osnovi olja ali smetane. Prav tako so odlična kombinacija s paradižnikovimi omakami.
Rezanci in ploščate testenine
Rezanci različnih debelin se najbolje podajo h gostim, močnim in smetanastim omakam, med drugim tudi bolonjska.
Školjke in metuljčki
Školjke so pravtako odlične za kombinacijo z močnimi in smetanastimi omakami. Zaradi žepka, v katerega se ujame omaka, so odlična izbira kadar pripravljate omako s koščki, kot naprimer drobljenec, koruza ali grah.
Svedri
Oebno ena mojih najljubših vrst testenin so svedrčki. Ti se najbolje podajo k z zeliščnimi omakami, kot so različne vrste pesta ali zgoraj predstavljene zelene testenine s špinačo. Gladke omake, ki so goste, a lažje in ne vsebujejo večjih delcev – tako se bodo enakomerno razporedile po strukturi testenin in pričarale odličen okus.
Cevke
Po domače – makaroni. Z njimi se najbolje podajo zelenjavne omake ali goste polivke (ragu). Makaroni so tudi najboljša vrsta testenin za gratiniranje ali pečenje, še posebej penne in rigatoni.
Majhne testenine
Sem sodijo testenine v velikosti zrnja riža ali graha. Lahko si predstavljate, da se te testenine jedo na žlico in zato jih običajno ne dajemo v omake. So pa fantastična izbira za domače juhe, mineštre, enolončnice in tudi za hladne testeninske solate.
Polnjene testenine
Testenine, ki so polnjene imajo že same po sebi veliko okusa. Zato se pogosto postrežejo kar same. V primeru, da jih želimo preliti z omako pa bodimo pozorni, da se polnilo in preliv lepo ujemata eden z drugim.