Odkrij Tokyo v 5 dneh – preverjen plan potovanja

Veganski vodič po Tokiu

Tokyo, nepozabno potovanje po mestu, kjer se tradicija sreča s futurizmom. Če iščeš popoln načrt za tvoje potovanje, ti spodaj predstavljam 5 dnevni itinerar, ki vključuje tako temlje in japonsko kulturo, kot igralne centre, nakupovanje in vegansko hrano! Biti vegan na Japonskem, je včasih kar izziv, čeprav je iz leta v leto lažje. V itinerarju s tabo delim tudi predloge za veganske obroke. Na koncu te čaka še mini vodič za javni prevoz in koristne informacije za lažje raziskovanje Tokia.

Itinerar je napisan po dnevih, kot sem jih doživljala jaz, ampak seveda lahko dneve med seboj zamenjaš in razporediš glede na svoje želje. Aktivnosti sem združevala glede na lokacije, tako da je čas potovanja čim krajši. Poleg tega v tem načrtu ni vključenega nočnega življenja, saj sva bila zradi vseh aktivnosti zvečer že kar utrujena in nisva imela želje po ponočevanju. Bo pa na koncu vsakega dneva ostalo še nekaj ur, ki jih lahko preživiš v baru, karaokah ali poljubnem klubu.

V kolikor želiš izkusiti Japonsko kulinariko po vegansko, pa se mi lahko pridružiš na delavnicah Japosnke hrane, ki potekajo vsako leto spomladi in jeseni.


Dodatne informacije o Tokiu in Japonski

Najbolj priljubljen čas za obisk Japonske je spomladi (marec-april) in jeseni (september-november). Pomlad je priljubljena zaradi cvetenja češenj, ki ustvarijo pravljično kuliso v parkih in templjih. Jeseni mesto zaživi v čudovitih rdeče-oranžnih tonih, temperature pa so prijetne za raziskovanje. Ker so to najbolj priljubljeni časi za potovanja, lahko v tem času pričakuješ tudi več gneče pri glavnih aktivnostih.

Klook je azijska spletna stran, podobna kot Get Your Guide ali Trip advisor, kjer lahko rezerviraš razne aktivnosti in vstopnice. Midva sva skoraj vse aktivnosti rezervirala tukaj, saj imajo pogosto vstopnice ceneje kot drugje. Tukaj lahko rezerviraš tudi hotel ali pa najameš avto, če se odločiš za ta korak. Klook uporabljam že leta in kot zvesta uporabnica sem se z njimi povezala za kodo – za naročila nad 50$ lahko uporabiš kodo EVALISH in prejmeš dodaten popust na aktivnosti.

Čeprav je Japonska visoko razvita država, tudi gotovina ostaja pomembna. V Tokiu ima sicer večina trgovin in restavracij tudi opcijo plačila s kartico, a je vseeno priporočljivo vedno imeti nekaj jenov pri sebi. Še posebej če imaš namen uporabljati igralne avtomate in Gachapone.

Japonci so znani po tem, da niso najbolj vešči angleščine, a so izjemno prijazni in pripravljeni pomagati. Iskreno pa mislim, da v Tokiu in predvsem na teh glavnih turističnih točkah ne boš imel težav. Priporočam, da imaš vedno pri roku Google translate in pa Google lens za lažje razumevanje pismenk.

Midva sva spala v Hotelu Tavinos Hamamatsucho, ki je izredno ugoden in v celoti dekoriran s pridihom mang in stripov.

Klook.com

Dan 1: Prvi vtisi Tokia – Minato City in Tokyo Tower

Tokio ima dve letališči – Narita je nekoliko bolj oddaljena od mesta kot Haneda. Po pristanku prevzemi naročene SIM kartice in morebitni JR Pass, nato se odpravi v svojo nastanitev. Tudi če prispeš pred check in-om, večina nastanitev brez problema prevzame prtljago in jo pazi v času, ko ti raziskuješ mesto. Brez skrbi, Japonska je ena izmed najbolj varnih držav na svetu.

Ko odložiš prtljago je čas za raziskovanje:

Tokyo Tower
  • Tokyo Ramen Tower – popolna lokacija, da izkusiš Japonsko kulturo in hrano. To je majhna restavracija, kjer strežejo ramen in lahko iz prve roke opazuješ hitro poslovno življenje v Tokiu. Ramen naročiš kar na aparatu (tudi veganska opcija!), tako da ne rabiš skrbet za komunikacijo, le poklikaš svojo izbiro, plačaš in pridobljen listek podaš kuharju. Super izkušnja tradicionalnih Tokijskih ramen restavracij.
  • Shiba Park in Zojo-ji tempelj – en trenutek hodiš ob živahni prometni cesti, drug trenutek pa se pred teboj pojavi ogromen budistični tempelj. Zozo-ji je znan po čudovitih rdečih vratih in osupljivi arhitekturi, ki se čudovito ujema s pogledom na Tokyo Tower v ozadju. Manjši park okoli templja je miren kotiček sredi mesta, kjer se lahko nadihaš japonske kulture.
  • Tokyo Tower – znameniti rdeče-beli stolp, ki nudi prelep razgled na mesto. Priporočam rezervacijo vnaprej.
  • RED Tokyo Tower Arcade – če si tudi ti ljubitelj/ica gaming centrov in arkadnih iger, dodaj tole na svoj bucket list. To je futuristični svet iger in zabave, kjer lahko preizkusiš najnovejše VR igre, interaktivne e-športe, tekme z droni ali preprosto uživaš v nostalgičnih retro igrah. Vstopnice lahko kupiš celodnevne ali pa večerne.
  • (opcijsko, če imaš čas in energijo, v času sončnega zahoda ali kasneje) Rainbow Bridge – čudovit pogled na osvetljen most, ki povezuje Odaibo s preostalim delom mesta. Sprehod po mostu ponoči ponuja neverjetne poglede na mestno panoramo.

Več predlogov za hrano v bližini: Le Pain Quotidien Shiba Park za brunch ali CoCo Ichiban-ya za okusno japonsko curry izkušnjo.

Dan 2: Akihabara & Asakusa – Med geek kulturo in tradicijo

Dan začni v Akihabari -to je četrt za ljubitelje tehnologije, animejev in video iger. Tudi če sebe ne šteješ v to kategorijo, je Akihabara nekaj, kar moraš videti v živo. Visoke stolpnice z oglasi iz japonskih risank, igralnice na vsakem koraku, trgovine z anime izdelki in računalniškimi pripomočki. Nebesa za geeke, weebe in otaku navdušence, za vse ostale pa pravtako edinstvena izkušnja.

  • Super Potato Center – retro igralni center, poln nostalgije, kjer lahko preizkusiš stare arkadne igre in kupiš (ali pa si le ogledaš) redke zbirateljske predmete kot naprimer prvi Nintendo Game Boy, redke igre in konzole.
  • Maid Café – Akihabara je znana tudi po več “maid kavarnah”. Nenavadna, a zanimiva izkušnja, saj te postrežejo dekleta v kostumih služkinj; zraven pa pripravijo kakšno zabavno igro ali nastop. Maid kavarne so sicer bolj za domačine, saj je večina aktivnosti v Japonščini, ampak dve lokaciji ki sta nekoliko bolj prijazni turistom sta @Home Cafe (ta ima tudi kaj za vegane in boljši rating na tripadvisorju) in Maidreamin Akihabara Honten.
  • Gachapon Hall – ti mahni avtomati z zbirateljskimi kapsulami so japonska klasika. Vsebujejo igračke, vse od miniatur anime junakov do nenavadnih japonskih spominkov. Avtomate boš v Akihabari videl na vsakem koraku, ampak v Gachapon Hallu imaš toliko izbire, da zagotovo najdeš tudi kak dober spominek zase ali za svoje domače.

Nato se prestavimo v Asakuso; z vlakom Tsukuba express iz postaje Akihabara station – 2 postaji (5 min) – do Asakusa Station čez izhod A1 in še 6 min peš do Templja:

Senso-Ji
  • Senso-ji tempelj – najprej se odpravi do najstarejšega budističnea templja v Tokiu. Pred templjem je veliko bakren kadilo, kjer se obiskovalci lahko okadijo z dimom, saj verjamejo, da to prinaša srečo in zdravje. Za pristno izkušnjo priporočam, da vzameš tudi svoj Omikuji – stane okoli 100 yenov (0,6€). To poteka tako, da najprej iz škatlice žrebaš svojo številko in jo poiščeš na predalčkih pred seboj. Nato iz predalčka vzameš list, na katerem je napisana napoved tvoje sreče v prihodnosti.
  • Nakamise Street – pred templjem so velika znamenita rdeča vrata Kaminarimon, ki zaznamujejo začetek dolge ulice z lokalnimi stojnicami, kjer lahko poskusiš tradicionalne japonske prigrizke, lokalne specialitete in spominke.
  • Sumida Park – sledi sprehod do bližnjega parka, ki je popolna lokacija za ogled češnjevih dreves v času cvetenja, hkrati pa nudi prelep razgled na najvišjo zgradbo na Japonskem.
  • Tokyo Skytree – kot najvišja zgradba v državi, Skytree nudi neverjeten panoramski razgled. Vstopnice imajo določeno uro vstopa in jih je treba kupiti vnaprej, saj je ogromno povpraševanja. Ko si enkrat v stolpu, si lahko notri neomejeno časa. Zato je moj predlog, da ga obiščeš v času sončnega zahoda, da iskusiš tako dnevni kot nočni razgled.

Predlog za hrano: Veganska restavracija Komaki Shokudo Kamakura Fushikian ali ramen opcija v Asakusi.

Dan 3: Dnvni izlet z razgledom na Mt. Fuji

Če si v Tokiu več dni, je obisk Mt. Fuji skoraj obvezen. Najlažje je, da preko Klooka izbereš en dnevni izlet, ki vključuje prevoz in voden ogled glavnih znamenitosti v bližini. Ne pozabi – za naročila nad 50$ lahko na Klooku, lahko koristiš kodo EVALISH za popust v košarici!

Klook.com

Dan 4: Shibuya in Harajuku – Srce nočnega življenja

Shibuya Sky
  • Yoyogi Park in Meiji Jingu Shrine – Začni dan s sprehodom skozi enega največjih parkov v Tokiu, ki je še posebej čudovit v času cvetenja češenj. Meiji Jingu je eden najpomembnejših šintoističnih templjev na Japonskem in ponuja edinstven vpogled v tradicionalno kulturo.
  • Takeshita Street v Harajuku – to je epicenter mladostne mode, poln pisanih trgovinic, tematskih kavarn in sladkih japonskih prigrizkov. Če si navdušenec nad nakupovonjem, si vzami nekaj časa, v nasrotnem primeru pa se posladkaj s kakšno lokalno specialiteto.
  • Shibuya Crossing – ikonično križišče, ki si ga zagotovo že kdaj videl na televiziji – a tokrat se lahko ti sprehodiš čezenj in doživiš tisti pravi Tokijski mestni vrvež. Na tej točki prosim, upoštevaj semafor! Ko se prižge rdeča luč ne stopi več na cesto, saj to ni le nespoštljivo do japonske kulture, ampak tudi nevarno. Kot turisti imamo odgovornost, da spoštujemo lokalna pravila. V okolici križišča je tudi število restavracij in kavarn, kjer se lahko usedeš in si ogledaš križišče še iz druge perspektive. Toplo priporočam hitro kavico ali matcho v Starbucksu, s pogledom na mravljišče pod njim.
  • Nintendo Store & Shibuya 109 – V kolikor si ljubitelj Nintendo iger, zagotovo nekaj časa nameni trgovini Nintendo Store. Midva sva tukaj nabrala ogromno spominkov in pripomočkov za dom. Za vse ostale pa priporočam nakupovalni center Shibuya 109, ki je najbolj znana modna destinacija v celem Tokiu.
  • Shibuya Sky – do zdaj smo obiskali že Tokyo Tower in Tokyo Skytree, in mogoče si misliš, a pa res moram še na eno razgledno točko… in dogovor je JA! Shibuya Sky je zagotovo najboljša tazgledna točka in nudi prelep razgled in izredno “instagramabilne” kotičke. Svojo vstopnico nujno rezerviraj vnaprej,, ponovno pa priporočam obisk v času sončnega zahoda.

Predlog za hrano: Na območju Yoyogi parka in Takeshita priporočam 100% vegansko restaracijo Vegan Bistro Jangara, za ramen v Bassanova. V okolici Shibuye pa je odličen veganski Izakaya Masaka, da dobiš še pristno izkušnjo izakaje.

Dan 5: Ikebukuro in TeamLab Planets

TeamLeb Planets
  • Sunshine City Mall – to je velik, 10 nadstropni nakupovalni center, kjer se nahaja kup poznanih trgovin kot recimo Ghibli, Disney, One Piece store, Snoopy trgovina, številni anime tematski butiki. V centru je tudi planetarij, observatorij, akvarij in odprt park, obiščeš pa lahko tudi razne razstave ali pa si ogledaš kak nov film v kinu. Predlagam, da vnaprej poledaš tudi urnik dogodkov, midva sva slučajno prišla ravno v času, ko je v centru potekala neka konvencija in so bili skoraj vsi obiskovalci našemljeni v popularne junake. In čeprav midva nisva cosplayerja, je bilo to ful zanimivo videt v živo, sploh v taki razsežnosti, kot se tega lotijo japonci.
  • Pokemon Mega Center – eno od nadstropij v nakupovalnem centru je tudi Pokemon Center. Kot navaja ime, je to raj za ljubitelje Pokemonov, kjer lahko kupiš ekskluzivne izdelke in sodeluješ v interaktivnih aktivnostih. Tukaj najdeš tudi Pikachu kavarnico, ki pa žal v času mojega obiska še ni imela veganskih opcij.
  • Animate Ikebukuro – 6 minut peš stran je 9-nadstropna trgovina, posvečena anime in manga ljubiteljem. V kolikor te ta niša ne zanima, pedlagam da več časa peživiš v Sunshine City Mallu, saj je res ogromen.
  • TeamLab Planets ali TeamLab Borderless nujna rezervacija vnaprej, ker je veliko povpraševanja. Popoldan oziroma proti večeru se odpravi na drugo stran mesta, da izkusiš še najbolj razvpito dogodivščino v Tokiu. TeamLab predstavlja dve lokaciji v Tokiu, kjer si lahko ogledaš edinstvene digitalne umetniške razstave, zagotovo med najboljšimi na celem svetu. Atrakcija je sestavljena iz več sob, v vsaki te čaka druga izkušnja, ki se poigravas tvojimi čuti. Več ne bom povedala, saj je presenečenje del izkušnje.

Predlog za hrano: V Sunshine City Mall centru imajo 2 vegasnki opciji – pekarna La Vigne Akiko in veganski japonski kari v verigi Coco Ichibanya. V blžini centra je tudi ena 100% veganska restavracija AIN SOPH.Soar. Poleg tega pa veganske opcije nudijo tusi v restavraciji Saffron Ikebukuro in pa v univerzitetnem kapusu International Cafe – Tokyo International University Ikebukuro.

Kako se znajti v Tokiu? Mini vodič za javni prevoz

Javni prevoz v Tokiu je izjemno učinkovit in pogosto dobim vprašanja, kako se znajti. Tukaj so osnovne informacije, ki ti bodo pomagale pri lažji navigaciji po mestu:

  • Google Maps: naj bo tvoj najboljši prijatelj. Za vsako destinacijo ti točno pokaže na katero vozilo gleš, peron, katero postajo, čas vožje in število postaj, skratka vse. Meni navigacija po Tokiu res ni bila težka, saj je vse označeno in jasno napisano tudi v angleščini. Če se kjerkoli zatakne, pa so po postajah povsod tudi uslužbenci, ki so zelo prijazni in vedno pripravljeni pomagati. Lahko mu samo pokažeš navigacijo na Google maps in te bo usmeril v pravo smer.
  • Poleg tega sta zelo uporabni tudi Suica in Pasmo predplačniški kartici , ki omogočata hitro in enostavno plačevanje voženj z metrojem, avtobusi in celo v nekaterih trgovinah. Podobno kot naša Urbana – nanjo naložiš denar in s tem plačuješ. Povežeš jo lahk tudi s svojim telefonom in jo napolniš z nekaj kliki. Zelo uporabna zadeva.
  • Yamanote Line: JR krožna linija, ki povezuje glavne turistične predele, kot so Shinjuku, Shibuya, Ueno, Akihabara in Tokyo Station. To je linija, ki jo boš v Tokiu zagotovo največ uporabljal/a.
  • JR Pass: Če nameravaš veliko potovati izven Tokia (Kyoto, Osaka, Nara itd.), je JR Pass odlična izbira. Vključuje vožnje na Shinkansen hitrih vlakih in lokalnih JR linijah, kot je Yamanote Line, ki kroži okoli glavnih predelov Tokia. JR Pass priporočam, v kolikor bo tvoje potovanje zajemalo 5 ali več mest po Japonski.
  • Shinkansen: Za daljša potovanja med mesti so hitri vlaki najboljša izbira. Če nimaš JR Passa, lahko karte kupiš na avtomatih ali pri okencih na železniških postajah. Avtomat te v angleščini vodi skozi celoten proces in ni težek za uporabo.
  • Taksi: javni prevoz je odlično urejen, tako da jaz osebno nisem potrebovala taksijev, v kolikor se odločiš za raziskovanje nočnega življenja pa bo to odlična izbira za potovanje. Večina taksistov ne govori angleško, zato je koristno imeti naslov napisan v japonščini.

Upam, da ti bo ta itinerar olajšal planiranje svojega potovanja, da sem ti dala kakšn idejo ali pa novo aktivnost, ki jo lahko poskusiš. Na tej točki ti podelim še kodo za popust, v kolikor boš rezerviral/a aktivnosti preko Klooka, lahko uporabiš mojo kodo EVALISH in prejmeš popust pri naročilih nad 50$.

Klook.com